Veliler için

Onyedi yaşında bir kız çocuğu velisi ve bir öğretmen olarak tavsiyem çocuklarımızın ödevlerini yapmayalım. Günü kurtarmak adına yapılan ödevler bize ileride farklı sorunlarla geri dönecektir. Tecrübelerime dayanarak söylüyorum ki öncelikle çocuğunuzu ve sonra yanlızca kendinizi kandırmış olursunuz.


Ödevini velisine yaptıran çocuk, herşeyden önemlisi sorumluluk duygusundan yoksun yetişiyor. Ödev yapmak çocuğun öğrenci olarak en büyük sorumluluklarından biri.. Aldığı ödevi başkasına yaptıran çocuk, diğer sorumluluklarını da yerine getiremiyor ve öğrenemiyor. Öğretmen olarak itiraz ettiğimizde veli de şaşırılacak bir şekilde, size itiraz ediyor ve ödevi çocuğunun yaptığını iddia ediyor. Şahsen yeni mezun bir öğretmen bile olsam, verdiğim ödevin çocuğunuz tarafından ne kadar yapabileceğini öngörebiliyorum. Ödevi ısrarla çocuğunun yaptığını iddia eden veli, aynı zamanda çocuğuna yalan söylemeyi de öğretiyor.


Salgın döneminde online olan derslerde çocuğunun ödevini yapan, hatta ders sırasında çocuğuna gizlice suflörlük yapan velilerim bile var. Yardım ettiğini düşünen veli aslında çocuğun işi anlamsız görmesine, emek vermeden kazanç sağlanabildiğini düşünmesine sebep olmakla kalmıyor; aynı zamanda çocukta özgüven sorunu oluşturuyor, çocuğun kendisine olan bağımlığını arttırıyor. Bırakın çocuklar ödev yaparak sorumluk alsınlar, derse karşı tutum ve becerilerini geliştirsinler ve özgüvenleri yüksek bireyler olsunlar. Başkasına yaptırılan ödevler, işi, dersi ve ödevi anlamsız hale getiriyor. Öğretmen çocuğunuzun ne öğrendiğinden ya da ne öğrenmediğinden emin olamadığı gibi, eksiklikleri üzerinde duramıyor ya da sınav hedefli ders çalışıldığı için eksikliği tamamlamakta geri kalıyor. Çocuğun da sınıf içinde kaygısı giderek artıyor. Artan kaygı daha sonraki dönemde derse ve okula karşı olan tutumunu olumsuz etkiliyor.


Yorgun argın işten eve dönen veliler, bazen çocuğu tamamen görmezden geliyor, bazen de ödevi hızlıca yapıp hem çocuğu rahatlattığını düşünüyor hem de kendine daha fazla vakit ayırabiliyor. Bazı veliler de oturup kavga dövüş ödevi birlikte yapmaya çalışıyorlar..


Peki ne yapmalı? Bana sorarsanız, çocuğun yanına oturup tamamen ödeve dahil olmaktansa, etrafta, yakınında bulunup onu takip etmek ve hatta sorduğu sorulara rehber olarak cevap vermek, cevaba giden yolu göstermeye çalışmak ya da konuyu tekrar etmesi yönünde telkinde bulunmak en iyisi.. Örneğin hataları düzelteceğinize 'bunu daha doğru nasıl yapabilirsin?' 'Sence burda nerde hata yapmıssın?' gibi sorular sorarak çocuğun ödeve katkısını sağlayabilirsiniz. Aksi taktirde ileriki zamanlarda çocuğunuzun çantasını hazırlamakla kalmıyor, ortaokulda hatta lisede çantasını da taşıma ihtiyacı duyuyorsunuz. .

18 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Aylin evde yalnız. Hava kararmış. Vizeler var, ders çalışıyor. Daha doğrusu ders çalışmaya çalışıyor ama aklını bir türlü veremiyordu. Ergenliğini bu kadar ağır yaşarken önündeki vizeler, finaller pek

Büyük bir otelin resepsiyonunda çalışıyordu. Küçük yaşta başlamıştı bu işe. Yazları harçlığını çıkarıyordu. Büyüdüğünde de devam etti. Çünkü her zaman paraya ihtiyacı oluyordu. Çalışmadığı zaman sıkı

Can sıkıcı, çok can sıkıcı diye söyleniyor, sürekli iç geçiriyordu. Bana gelse hemen ölürüm diye söyleniyordu sürekli. Gezmeyi çok seviyordu. Yaşı bir hayli yüksekti. Zaten sayılı günlerim kalmış diyo